Close

Młody Lean Lider


Wraz z nowym rokiem szkolnym rusza kolejna edycja ogólnopolskiego programu Młody Lean Lider skierowana do uczniów w wieku od 14 do 19 lat.

Do programu zapraszamy grupy, które już uczestniczyły w innych naszych programach, a także zupełnie nowi uczestnicy Lekcji Przedsiębiorczości.

Tym razem wyzwanie dotyczy doskonalenia przedsiębiorstwa.

Młodzież w 3 etapach, wykorzystując koncepcję Lean Thinking, prowadzi działania doskonalące (1) samodzielnie zorganizowane przedsiębiorstwo produkcyjne, (2) w tym etapie zdobywa wiedzę niezbędną do realizacji projektów w firmach z zakresu zarządzania projektami, (3) w finałach realizuje mini-projekt w realnie funkcjonującym przedsiębiorstwie.

Nad 10 osobowymi grupami uczestników wraz z ich opiekunami czuwają koordynatorzy zapewniający wsparcie szkoleniowe i merytoryczne zarówno dla nauczycieli jak i uczniów.

Więcej o projekcie na stronie Lean Education [link].

Zajrzyj także do kanału na YouTube [link].

 

Młody Lean Lider to:

  • Możliwość poznania japońskiej koncepcji ciągłego doskonalenia – kaizen (z ang. Lean Thinking) stanowiącej element japońskiej kultury, a wykorzystywanej przez najlepsze firmy na świecie
  • Rozwijanie umiejętności diagnozowania przyczyn niepowodzeń w celu zamienienia ich na sukcesy zespołu
  • Doświadczenie zarządzania przedsiębiorstwem i jego wynikiem finansowym – świetna zabawa i poważne wyzwanie.
  • Budowanie umiejętności pracy zespołowej, wykorzystania talentów członków zespołu
  • Wyzwanie zaprojektowania własnej gry symulacyjnej
  • Rozwój kompetencji pożądanych przez coraz większą rzeszę pracodawców

 

Nie ma nic bardziej nieefektywnego niż efektywnie robić to czego nie powinno się robić wcale.

Peter Drucker

 

Czym jest lean thinking?

Lean Thinking to japońska filozofia działania i koncepcja z korzeniami w Toyota. Bazuje ona na 10 zasadach kaizen (fotka w załączeniu), których celem jest rozwijanie świadomej aktywności w podejmowanych działaniach.

Co to oznacza? Przede wszystkim dbałość o identyfikację wartości, które niosą nasze działania. Zrozumienie, że każde działanie ma swojego „klienta”, a zestaw podejmowanych działań tworzy proces. Proces, który warto poznać i organizować skupiając się na właściwym zrozumieniu zmieniających się oczekiwań oraz potrzeb zarówno klientów jak i członków naszego zespołu. Lean thinking to sposób w jaki myślimy i sposób w jaki działamy nieustannie szukając nowych dróg do realizacji kolejnych wyzwań tych osobistych i tych zawodowych.

Lean Thinking to kompetencja transferowalna (możliwa do wykorzystania w każdym środowisku i w dowolnej pracy zawodowej) pożądana i poszukiwana przez pracodawców zarówno w Polsce jak i na świecie. Wykorzystywana w usługach, produkcji, edukacji, projektowaniu, programowaniu i w zasadzie wszędzie tam gdzie coś się dzieje 🙂

 

Partnerzy merytoryczni: