Close

Młody Lean Lider


Wraz z nowym rokiem szkolnym rusza kolejna edycja ogólnopolskiego programu Młody Lean Lider skierowana do uczniów w wieku od 13 do 19 lat.

Do programu zapraszamy grupy, które już uczestniczyły w innych naszych programach, a także zupełnie nowi uczestnicy Lekcji Przedsiębiorczości.

Tym razem wyzwanie dotyczy doskonalenia przedsiębiorstwa.

 

Młodzież w 3 etapach trwających od września do czerwca, wykorzystując koncepcję Lean Thinking, zdobywa kompetencje XXI w:

  • w etapie 1 – buduje zespół prowadząc samodzielnie zorganizowane przedsiębiorstwo produkcyjne.
  • w etapie 2  – zdobywa wiedzę z zakresu analizy procesów oraz rozwiązywania problemów, niezbędną do realizacji projektów w firmach
  • w etapie 3 – przygotowana z zakresu zarządzania projektami realizuje projekt służący rozwiązaniu problemu w realnie funkcjonującym przedsiębiorstwie.

Na potrzeby realizacji programu przez uczniów organizatorzy przygotowali program 27 zajęć lekcyjnych zawierający scenariusze lekcji, materiały do lekcji w postaci: prezentacji, materiałów i filmów do lekcji oraz filmów instruktażowych dla nauczycieli.

Próbkę programu można obejrzeć pod tym linkiem.

Nad 10 osobowymi grupami uczestników wraz z ich opiekunami czuwają koordynatorzy zapewniający wsparcie szkoleniowe i merytoryczne zarówno dla nauczycieli jak i uczniów.

O tym czym jest lean można przeczytać w Poradniku Młodego Lean Lidera a więcej o samym projekcie dowiecie się na stronie Lean Education.

Zajrzyj także do kanału na YouTube.

Młody Lean Lider to:

  • Możliwość poznania japońskiej koncepcji ciągłego doskonalenia – kaizen (z ang. Lean Thinking) stanowiącej element japońskiej kultury, a wykorzystywanej przez najlepsze firmy na świecie
  • Rozwijanie umiejętności diagnozowania przyczyn niepowodzeń w celu zamienienia ich na sukcesy zespołu
  • Doświadczenie zarządzania przedsiębiorstwem i jego wynikiem finansowym – świetna zabawa i poważne wyzwanie.
  • Budowanie umiejętności pracy zespołowej, wykorzystania talentów członków zespołu
  • Wyzwanie zaprojektowania własnej gry symulacyjnej
  • Rozwój kompetencji pożądanych przez coraz większą rzeszę pracodawców

 

Nie ma nic bardziej nieefektywnego niż efektywnie robić to czego nie powinno się robić wcale.

Peter Drucker

 

 

Czym jest lean thinking?

Lean Thinking to japońska filozofia działania i koncepcja z korzeniami w Toyota. Bazuje ona na 10 zasadach kaizen (fotka w załączeniu), których celem jest rozwijanie świadomej aktywności w podejmowanych działaniach.

Co to oznacza? Przede wszystkim dbałość o identyfikację wartości, które niosą nasze działania. Zrozumienie, że każde działanie ma swojego „klienta”, a zestaw podejmowanych działań tworzy proces. Proces, który warto poznać i organizować skupiając się na właściwym zrozumieniu zmieniających się oczekiwań oraz potrzeb zarówno klientów jak i członków naszego zespołu. Lean thinking to sposób w jaki myślimy i sposób w jaki działamy nieustannie szukając nowych dróg do realizacji kolejnych wyzwań tych osobistych i tych zawodowych.

Lean Thinking to kompetencja transferowalna (możliwa do wykorzystania w każdym środowisku i w dowolnej pracy zawodowej) pożądana i poszukiwana przez pracodawców zarówno w Polsce jak i na świecie. Wykorzystywana w usługach, produkcji, edukacji, projektowaniu, programowaniu i w zasadzie wszędzie tam gdzie coś się dzieje 🙂

Lean Education

 

Partnerzy merytoryczni: